Renginiai

Paskaita „Jurgis Radvila: galia katalikybės tapsmo ir sklaidos tarnystėje“

2018 m. vasario 27 d. Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius) vyks kunigo Kęstučio Smilgevičiaus paskaita „Jurgis Radvila: galia katalikybės tapsmo ir sklaidos tarnystėje“. Renginys nemokamas, pradžia 17 val. Maloniai kviečiame dalyvauti!

Vilniaus vyskupo institucija – Lietuvoje pati seniausia ir garbingiausia: be jos, jungiančios Jogailos ir Vytauto valstybę su dabartine ES ir NATO nare, vargiai įsivaizduojama ne tik religinė ar kultūrinė, bet ir politinė bei ekonominė mūsų šalies istorija. Ši institucija – ne beveidis monolitas, o daugiau nei keturių dešimčių tragiškos ir komiškos, herojiškos ir ironiškos istorijos personažų galerija. Keletą iš jų plačiau pristatys paskaitų ciklas „Vilniaus vyskupų istoriniai portretai“. Jame susipažinsime ne vien su daugiau ar mažiau žinomais Vilniaus vyskupais, bet ir – kaip veidrodyje – su juos pristatančiais istorikais...

Paskaitų ciklas organizuojamas tęsiant Liudo Jovaišos knygoje „Vilniaus vyskupai ir jų portretai“ pradėtą pažintį su Vilniaus vyskupijos ganytojais.

Septintoje paskaitoje pristatomas Vilniaus vyskupas Jurgis Radvila, kilęs iš garsios LDK didikų Radvilų giminės. Būsimasis Vilniaus vyskupas augo protestanto, Vilniaus vaivados ir LDK kanclerio Mikalojaus Radvilos Juodojo šeimoje, todėl buvo auklėjamas protestantizmo dvasia. Tačiau sulaukęs septyniolikos viešai pareiškė, kad pereina iš protestantizmo į katalikybę. Nuo to momento Jurgis Radvila tapo uoliu kataliku ir tikėjimo skleidėju: ėmėsi katalikiškosios Reformos vyskupui būdingos veiklos. Neilgai trukus po įšventinimo Vilniaus vyskupu gavo ir kardinolo biretą – tai pirmasis asmuo Lietuvos istorijoje, tapęs Kardinolų kolegijos nariu, galinčiu rinkti Romos popiežių. Greta ganytojiškos veiklos, Jurgis Radvila aktyviai dalyvavo ir politiniame krašto gyvenime. Laimėjęs karaliaus Zigmanto Vazos palankumą ir tapęs jo artimu patarėju, valdovo valia Jurgis Radvila buvo paskirtas Krokuvos vyskupu. Ganytojas itin dažnai lankėsi Amžinajame mieste. Likimas lėmė, kad jame Jurgis Radvila ir atsisveikino su gyvenimu. Taip tapo pirmuoju Vilniaus vyskupu, palaidotu ne savo katedroje. Dar ir šiandien herbinė paminklinė epitafija Romos Švč. Jėzaus Širdies bažnyčioje mena Jurgio Radvilos vardą.

Daugiau informacijos: tel. 8 5 269 7800, el. p. muziejus@bpmuziejus.lt 
Renginio datos ir laikas:

2018 02 27 17:00Rėmėjai

 

Informaciniai rėmėjai